حملات وحشت (panic attack): از ماهیت تا مقابله و کنترل
اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۹
«کمالگرایی احساسی» و عواقب آن
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۹

چند راهکار برای برخورد با ناسازگاری نوجوانان

فرزند پروری

چند راهکار برای برخورد با ناسازگاری نوجوانان

⭐دوران نوجوانی را درک کنید

والدین نباید از یاد ببرند که بلوغ جنسی و جسمی فرزندشان می‌تواند روحیات آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. تقریبا تمامی انسان‌ها این سیر تکاملی را به صورت طبیعی طی می‌کنند. والدین با بروز یکسری علائم در فرزندشان باید نسبت به تغییر رفتار آن‌ها خود را آماده کنند. به طور معمول تغییرات فیزیکی در سن‌های ۸ تا ۱۴ سال و یا کمی بیشتر، کاملا قابل تشخیص است. والدین می‌توانند تغییرات ظاهری فرزندشان را به وضوح مشاهده کنند. وقتی پدر و مادرها در فرزندان خود چنین تغییراتی را مشاهده کنند، باید خود را با شرایط جدید که در فرزندشان به وجود آمده، سازگار کنند. بسیاری از بچه‌ها با شروع شدن دوران نوجوانی خلق و خو و رفتارهای‌شان به کلی تغییر می‌کند. آن‌ها سعی می کنند که خود را مستقل جلوه دهند. این چنین فاصله گرفتن آن‌ها از محیط خانواده تقریبا طبیعی است. نوجوانان در این سن به شدت از رفتارهای هم سن و سال‌های‌شان الگو برداری می‌کنند و تنها دوستان خود را هم‌راز خود تصور می‌کنند. این درست همان زمانی است که آن‌ها حرف‌های دوستان خود را در تصمیم گیری‌هایشان بیشتر از حرف پدر و مادر و سایر اعضای خانواده دخالت می‌دهند. در نتیجه همین امر می‌تواند باعث اختلاف شدید بین دیدگاه‌های والدین با فرزندان‌شان باشد. چرا که والدین اصلا علاقه‌ای ندارند که فرزندشان از دیگران الگو برداری کنند و این در حالی است که فرزندان در بیرون از خانه به دنبال الگوهای جدید هستند.

پیشنهاد میشود مقاله نقش پدر در زندگی کودک را مطاله کنید.

مطلب پیشنهادی  نقش پدر در زندگی فرزند

🌟ایجاد سر و صدا و بحث با والدین

یکی از کلیشه‌های رایج در دوران نوجوانی سر و صدا کردن و بحث نوجوانان با والدین است. شاید این امر برای تمام نوجوانان صدق نکند. گر چه پدر مادرها به کوچکترین رفتار نوجوان‌شان حساسیت بیش از حدی نیز از خود بروز می‌دهند، والدین باید بدانند کمی تامل در برخورد با نوجوان حساس و پر تنش، لازمه دوستی و ارتباط بیشتر با آن‌ها است. شاید والدین فکر کنند که فرزندشان قبل از این که به سن بلوغ برسند، بیشتر از آن‌ها حرف شنوی داشته‌اند، این حرف کاملا درست است اما والدین باید تغییراتی که در فرزندشان به وجود آمده را درک کنند و خود را با شرایط جدید وفق دهند تا دچار مشکل نشوند. در ضمن والدین نباید با نوجوانان مثل انسان‌های مجرم رفتار کنند چرا که چنین رفتارهایی ممکن است، آن‌ها را از محیط امن خانه فراری دهد.

🌟والدین آموزش را از خودشان شروع کنند

والدین باید کتاب‌هایی که در مورد نوجوانان نوشته شده را مطالعه کنند. شما باید بدانید که در سن بلوغ نوجوانان از جوش‌هایی که روی صورت‌شان ایجاد می‌شود، خجالت زده می‌شوند. شما باید راهکارهای مبارزه با این گونه مشکلات را به آن‌ها ارائه دهید. شما با گفتن این جمله که ما هم این دوران را به همین شکل گذرانده‌ایم به آن‌ها قوت قلب دهید. هرگز با کلمات تحریک آمیز آن‌ها را مورد خطاب قرار ندهید. چرا که نوجوانان بسیار حساس هستند و ممکن است چنین برخوردهایی باعث شود از شما بیشتر فاصله بگیرند.

🌟انتظارات خود را تنظیم کنید

نوجوانان ممکن است، از انتظاراتی که والدین‌شان از آن‌ها انتظار دارند، ناراحت شوند. نوجوانان معمولا می‌دانند که والدین از آن‌ها انتظار دارند تا نمرات خوب بگیرند و رفتار قابل قبول داشته باشند و همچنین مقررات خانه را به خوبی اجرا کنند. معمولا نوجوانان از این انتظارهای والدین باخبرند. لزومی ندارد که پدر ومادرها بیش از حد روی یک موضوع خاص تمرکز کنند، چرا که ممکن است، نتیجه عکس داشته باشد. در ضمن اگر شما از نوجوان خود انتظارات خاصی نداشته باشید، آن‌ها پیش خودشان فکر می‌کنند که برای شما اهمیتی ندارند و این برداشت ممکن است رابطه بین والدین و نوجوانان را تیره و تار کند.

🌟در مورد دوستان نوجوان خود حساس باشید

از آن جایی که اکثر نوجوانان بیشترین الگو برداری‌های خود را از روی دوستان خود می‌کنند. والدین باید در مورد دوستان نوجوان خود حساس باشند، چرا که اگر دوست فرزند شما مشکل اخلاقی داشته باشد، به راحتی می‌تواند فرزندتان را گمراه کند، چرا که نوجوانان تبعیت بی‌چون و چرایی از دوستان خود دارند. سعی کنید، قبل از آنکه رابطه دوستی فرزند شما با یک هم سن سال خلافکار و مشکوک محکم شود، این رابطه را قطع کنید. فقط دوستان سیگاری و یا الکلی خطرناک نیستند، در برخی از موارد کسانی که سرکش و قلدر نیز هستند، می‌توانند الگوی بسیار نامناسبی برای فرزند شما باشند. شاختن دوست فرزند‌تان باعث می‌شود، تسلط بیشتر و غیر محسوس‌تری روی آن‌ها داشته باشید.

گردآورنده: آیدا انصاری
روانشناس و درمانگر تخصصی کودک و نوجوان

منبع : kidshealth

دیدگاه ها بسته شده است