مشاوره-در-کرج
مشاوره کودک و نوجوان
بهمن ۲۶, ۱۳۹۶
روانشناس-خوب-در-کرج
درمان اضطراب، افسردگی و وسواس
بهمن ۲۶, ۱۳۹۶

کارگاه جراتمندی و همدلی

جراتمندی

چرا مهارت جرات مندی را یاد بگیریم؟ جرات مندی علاقه بر ابراز وجود فرد بدون ترس از قضاوت دیگران، شامل دفاع از حقوق خود است به شکلی که حقوق دیگران پایمال نشود و احترام دیگران حفظ گردد. بنابراین در صورت عدم آشنایی با این مهارت،فرد دچار مشکلات جدی مانند ناتوانایی در نه گفتن شده که خود به مشکلات زیادی مانند عدم اعتماد به نفس، اضطراب و افسردگی و… منجر می گردد. افراد جرات مند هم برای خود ارزش قائل هستند و هم برای دیگران. افراد جرات مند منفعل نیستند و اجازه نمی دهند دیگران از آنها سو استفاده نمایند و از طرف دیگر به خواسته ها و نیازهای دیگران نیز احترام قائل هستند و به شیوه ی مدبرانه با افراد دیگر ارتباط بر قرار می کنند. جرات مندی به انسان احساس خود کار آمدی و کنترل درونی می بخشد و این احساسات نیز در روابط متقابل با دیگران اعتماد به نفس و عزت نفس افراد را تقویت می نماید.

جراتمند بودن چیست؟
آیا تا كنون متوجه شده اید كه در قبال تقاضاهای دیگران، به رغم این كه تمایل به انجام آن ها نداریم، به جای گفتن «نه نمی توانم » ، «بله » می گویید؟ آیا نمی توانید نارضایتی خود را از یك دوست بیان كنید، حتی اگر فكر كنید آن كار موجه است؟ آیا قبول تمجید و تحسین را دشوار می یابید؟
اگر پاسخ شما به هر یك از سؤالات فوق «بله » باشد، احتمالا در زمینه ی جراتمندی مشكل دارید. جراتمندی دفاع از خود به شیوه ای است كه به حقوق شخص دیگر تجاوز نشود. جراتمندی ابراز مستقیم، صادقانه و مناسب احساسات و عقاید شما است. ممكن است شما جراتمندی را در گذشته ناراحت كننده یافته اید; زیرا آن را با پرخاشگری اشتباه گرفته اید. پرخاشگری یك نوع شیوه ی دفاع از خود است كه در آن به حقوق شخص دیگر تجاوز می شود. پرخاشگری به صمیمیت آسیب می زند و شان شما را در دید دیگران پایین می آورد. یكی از تعاریف دفاع از حقوق خود و اجازه ی بهره جویی از این حقوق را به كسی ندادن، جراتمند بودن است. جراتمندی هم چنین به معنی انتقال روشن آن چه در واقع می خواهید، احترام گذاردن به حقوق و احساسات خود و احترام گذاردن به حقوق و احساسات دیگران است. جراتمندی ابراز صادقانه و مناسب احساسات، عقاید و نیازهای شخصی است.
جراتمندی اتخاذ موضع خودتحلیلی و سپس عمل است، آن گاه نتایج ارزشمند حاصل می آید.

مطلب پیشنهادی  کارگاه کنترل استرس و حل مساله

مدرس: مریم کشاورز
کارشناس ارشد روانشناسی

این کارگاه در سه جلسه سه ساعته برگزار می شود و علاقمندان به شرکت در این دوره می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ و زمان برگزاری آن با شماره های زیر تماس حاصل فرمایند:

34219821
09036411225

6 دیدگاه ها

 1. علیرضا گفت:

  ایجاد یک رابطه مطلوب و توامان با احترام و درک مشکلات خود و دیگران در چارچوبی هدف مند

 2. ghoghnoos گفت:

  من قبل از شرکت تو این کارگاه فکر می کردم اگه از خودم دفاع کنم یا حقمو بخوام بگیرم بی ادبیه یا ازین میترسیدم که برخورد بدی باهام بشه یا تو خودم میریختم و حرص می خوردم یا یدفعه از ناراحتی زیاد منفجر میشدم و هر چی از دهنم در میومد میگفتم. واقعا مشکل داشتم تو موقعیتهای اجتماعی … کارگاه جراتمندی به من یاد داد که چطور محترمانه از حقم دفاع کنم چطور حرفمو بزنم اصلا چه حقو حقوقی دارم… من راضی بودم از شرکت تو این کارگاه… به بقیه افرادی که دنبال کلاس درست و حسابی آموزش مهارتهای زندگی هستن هم توصیش می کنم…

 3. ghoghnoos گفت:

  برای من بهترین کارگاه بود

 4. ناصرالدین شاه گفت:

  جدای از فضای صمیمی و جو دوستانه کارگاه و مطالب کاربردی و مفید .. من کلی دوستای خوب پیدا کردم … 🙂

 5. کج کلاه خان گفت:

  به همه سفارش می کنم این کارگاهو از دست ندن… من فهمیدم چقدر از قافله عقبم به قول خانم کشاورز کسی که جراتمنده فکر می کنه آدما خوبن چون بلده چطوری مراقب خودش باشه و سوء استفاده گرها اصن سراغش نمیرن… موتوشکرم 😉

 6. فرانک گفت:

  کارگاه عالی و پر از نکات کاربردی و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.