بیش فعالی یا بازیگوشی
اسفند 10, 1396
کم‌کاری و پرکاری تیروئید
اسفند 22, 1396

نوروفیدبک

نوروفیدبک قادر است که با ارتقا توانمندی ها و مهارت های ذهنی و شناختی منجر به بهینه سازی تصمیم گیری، افزایش خلاقیت، تقویت حافظه ،افزایش توجه وتمرکز، تقویت هماهنگی مغز ، کاهش استرس و اضطراب – دلهره و نگرانی،هراس و وسواس و نشخوار فکری، به ویژه در دانش‌آموزان، دانشجویان و ورزشکاران و هنرمندان گردد.
شایان ذکر است که این روش مورد تایید انجمن روانپزشکان اروپا و آمریکا در درمان مشکلات یادگیری و بیش فعالی( ADHD) می‌باشد.
بیوفیدبک برای تنظیم فشار خون ، ضربان قلب، تنفس، تعریق پوست و تنظیم حرارت بدن استفاده میشود.
با کمک نوروفیدبک و بیوفیدبک کمتر نیاز به درمان های دیگر بخصوص درمان دارویی پیدا می کنیم.در بسیاری از موارد درمان مکمل است.برای کودکان بیش فعال و کمبود توجه و حواسپرتی تا85%اثربخشی دارد.همچنین برای درمان کم خوابی – صرع- اعتیاد به مواد- بازتوانی مغز بعد از سکته مغزی- وسواس- افسردگی- اضطراب وافزایش علاقه به درس با تقویت عملکرد مغز تا حد زیادی موثر می باشد.

نوروفیدبک به روشی اطلاق می شود که در آن، اطلاعات عصبی به دستگاه عصبی مرکزی (CNS) افراد بازخورد داده می شود و تلاش می شود تا آنها بیاموزند چگونه کارکرد مغزی خودشان را اصلاح نمایند. منطق این روش درمانی بر پایه شرطی سازی عاملی استوار است. ما در حالت عادی قادر به کنترل و تغییر امواج مغز خود نیستیم؛ زیرا نسبت به این امواج آگاهی نداریم. در روش درمانی نوروفیدبک، سعی می شود تا این آگاهی از طریق ارائۀ بازخوردهای (فیدبک های) بسیار سریع (چند هزارم ثانیه پس از وقوع) به فرد ایجاد شود. همچنان که این تمرین ادامه می یابد، مغز یاد می گیرد که چگونه به تولید بیشتر امواجی بپردازد که منجر به عملکرد بهتر می شود. اینکه چه امواجی در مغز افزایش و چه امواجی کاهش یابند، کاملاً بستگی به مشکل هر فرد دارد و درمانگر آن را در طول جلسه تنظیم می نماید.

نوروفیدبک در واقع نوعی بیوفیدبک است که با استفاده از نمایش امواج مغزی “EEG “Electroencephalography یا “HEG “Hemoencephalography در لحظه (Real Time) فعالیت مغز را تشریح و خود تنظیمی را به فرد آموزش می دهد. EEG نوروفیدبک با استفاده از سنسورهایی که روی سر قرار می گیرند امواج مغزی را اندازه گرفته و بنا بر هدفی که از پیش تعیین شده است، دامنه امواج مغزی، درجه هم نوسانی و یا اختلاف فاز آماج تغییر قرار می گیرند؛ در حالی که HEG نوروفیدبک از سنسورهای نور مادون قرمز یا برای اندازه گیری جریان خون مغز و تنظیم آن استفاده می کند. این روش تحت عنوان نوروتراپی، نوروبیوفیدبک و همچنین آموزش مغز شناخته می شود.

با مرکز روانشناسی بینش کرج همراه شوید
👇👇👇
۳۴۲۰۰۱۲۱
۳۴۲۱۹۸۲۱
۰۹۰۳۶۴۱۱۲۲۵

2 دیدگاه ها

  1. علی گفت:

    سلام . مرکز روانشناسی بینش مجهز به امکانات نوروفیدبک هست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.